EX 10,11,12 VA ROOOOOOOOOOOOOOG ;(
![EX 101112 VA ROOOOOOOOOOOOOOG class=](https://ro-static.z-dn.net/files/dda/f80dc1dc84619ad4d2b8ec8af6afeb7e.png)
10.
Deci daca avem 45 de elevi,fiecare au cate o cutie
45(nr. de cutii) x 26(nr. de globulete) = 1170 globuleţe
Cum aflam cate ghirlande se pot face?
1170 : 15 = 78 ghirlande
11.
Daca avem 15 acoperisuri care trebuiesc decorate,asta inseamna ca:
32x15=480 de bomboane
600-480=120 de bomboane cu care se decoreaza peretele caselor
120:15=8 bomboane cu care se decoreaza peretii unei casute
12.(aici ti-am facut direct rezolvarea)
250 lei:( 25 kg + 25 kg )= 250 lei
250 lei : 50 kg = 5 lei
=>5lei costa un kilogram de fructe