👤

EX 10,11,12 VA ROOOOOOOOOOOOOOG ;(

EX 101112 VA ROOOOOOOOOOOOOOG class=

Răspuns :

10.

Deci daca avem 45 de elevi,fiecare au cate o cutie

45(nr. de cutii) x 26(nr. de globulete) = 1170 globuleţe

Cum aflam cate ghirlande se pot face?

1170  : 15 = 78 ghirlande

11.

Daca avem 15 acoperisuri care trebuiesc decorate,asta inseamna ca:

32x15=480 de bomboane

600-480=120 de bomboane cu care se decoreaza peretele caselor

120:15=8 bomboane cu care se decoreaza peretii unei casute

12.(aici ti-am facut direct rezolvarea)

250 lei:( 25 kg + 25 kg )= 250 lei

250 lei : 50 kg = 5 lei

=>5lei costa un kilogram de fructe

sper ca te-am ajutat,ti-am explicat la fiecare exercitiu cate ceva.

bafta in continuare!:D