Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 caiete....6 pixuri....38lei (impartim la 2)
2 caiete....5 pixuri....25lei
------------
2 caiete ..... 3 pixuri ...........19 lei
2 caiete .......5 pixuri ...........25 lei
pe a doua linie avem 2 pixuri in plus care costa 25 - 19 = 6 lei
1 pix costa 6 : 2 = 3 lei
2 caiete costa 19 - 3 x 3 = 19 - 9 = 10 lei
1 caiet costa 10 : 2 = 5 lei
Raspuns: un caiet costa 5 lei
un pix costa 3 lei
*sper că te-am ajutat!*
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.