Răspuns :
18 kg .... 252 lei
1 kg ..... ? lei
1kg = 252:18 = 14
a) 40kg = 14×40 = 560 lei
b) 140:14 = 10 morcovi
Răspuns:
18kg.........252 lei
40kg.........x lei
[tex]x = \frac{252 \times 40}{18} = 560[/tex]
raspuns : 40 kg = 560 lei
b) 18kg .........252 lei
x kg ...........140lei
[tex]x = \frac{18 \times 140}{252} = 10[/tex]
raspuns : cu 140 lei se pot cumpara 10 kg morcovi
SUCCES
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.