👤

18 kg morcovi costă 252 lei
afleti: a). cat costa 40 kg morcovi
b). cate kg morcovi pot cumpara su 140 lei?​


Răspuns :

18 kg .... 252 lei

1 kg ..... ? lei

1kg = 252:18 = 14

a) 40kg = 14×40 = 560 lei

b) 140:14 = 10 morcovi

Răspuns:

18kg.........252 lei

40kg.........x lei

[tex]x = \frac{252 \times 40}{18} = 560[/tex]

raspuns : 40 kg = 560 lei

b) 18kg .........252 lei

x kg ...........140lei

[tex]x = \frac{18 \times 140}{252} = 10[/tex]

raspuns : cu 140 lei se pot cumpara 10 kg morcovi

SUCCES