👤

4 kg rosii si 6 kg de ardei costa 36 lei.Cat costa 2 kg de rosii si 3 kg de ardei.

Răspuns :

Răspuns:

4 kg rosii si 6 kg de ardei =36 lei I:2

2 kg rosii si 3 kg de ardei = 18 lei

4kg rosii + 6 kg ardei = 36 lei

impartim la 2

2 kg rosii + 3 kg ardei = 36 : 2 = 18 lei