👤

Pentru 25 kg de portocale și 25 kg de mere s-a plătit suma de 250 de lei.Știind că 1kg de portocale are același preț cu u1kg de mere, află cât costă 1kg de fructe din fiecare fel.Rezolva problema in doua moduri.

Răspuns :

Răspuns:

1 kg de mere=5 lei

1 kg de pere=5 lei

Explicație:

25p +25m=250 lei

1p=1m  , unde p= pret un kg de portocale si m= pret un kg de mere

25x2p=250  

2p=250:25

2p=10

p=5 lei

1p=1m

m=5 lei              

Răspuns:

adunam kg ptr ca au acelasi pret 25+25=50

apoi imp leii la totalul de kg 250÷50= 5lei costa 1kg de mere si tot 5 lei costa un 1 kg de portocale

25×5=125 lei a costat 25 kg de mere

25×5=125 lei a costat 25 kg de poetocale

verificare: 125+125=250

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari