👤

Duar 5 si sase va rog repede​

Duar 5 Si Sase Va Rog Repede class=

Răspuns :

Răspuns:

5 kg caise......70 lei

8 kg caise.........x

------------------------------

x=8·70:5=112 lei

sau

70:5=14 lei costa un kg de caise

14·8=112 lei costa 8 kg caise

_____________

12 muncitori...........5 zile

15 muncitori..............x

-------------------------------

x=12·5:15=4 zile