👤

8 kg de de mere costa 40 de lei.Afla cat costa 17 kg de mere.

Răspuns :

8kg=40 inseamna ca 1kg=40÷8
1kg=5 lei
17kg=5×17 , astfel 17kg de mere vor costa 85lei

8 kilograme......40lei

17 kilograme.....?lei

?=17×(40÷8)=17*5=85 de lei

40÷8=5 lei(pretul unui kilogram de mere)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari