Răspuns :
Răspuns:
Păi,prima dată scri ce stii din problemă sub forma figurativa:
4m stofa.............3m mătase...............1250 lei
2m stofa.............6m mătase...............1300 lei
-----------------------------------------
bun, mai întâi te uiti sa vezi daca poti înmulți ceva de jos sau de sus pentru a avea la fel undeva.De exemplu ,daca înmulțim prima cu 2 atunci nu va fi egal nimic ,adică vei avea 8m stofa..6m mătase.....2500lei,iar mai jos nu vei avea egal nimic.Haide sa înmulțim a doua cu 2 :
4m stofă.............3m mătase.............1250 lei
2m stofa.............6m mătase.............1300lei/×2
-----------------------------------------
4m stofă.............3m mătase.............1250 lei |
4m stofă.............12m mătase............2600 lei | -
-și acum scazi
-----------------------------------------
\ 12m -3m=9m mătase.... 2600 lei
9m mătase costă 550 lei
1m mătase costă 2600 lei ÷9m=280 lei
apoi luam cei mai mici m de stofa adică 2m stofa si ii scă cu 1300lei si 12 m mătase, nu știm cat sunt 12m mătase asa ca hai sa aflam :
12m matase=280lei×12=3360 lei
2m stofa =3360 lei -1300 lei = 2060 lei
1m stofa =2060 lei ÷2=1030 lei
R:1030 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.