👤

PENTRU A FACE GEM SI COMPOT MAMA A CUMPARAT FRUCTE IN 2 RANDURI :3KG PRUNE ..2KG GUTUI.. 16LEI 5KG PRUNE..4KG GUTUI ..28LEI .CATI LEI COSTA UN KILOGRAM PRUNE ? DAR UN KG GUTUI?

Răspuns :

Răspuns:2x3x2+16x5+4+28=

6x2+16x5 +4+28=

12+16x5+4+28=

12+80+4+28 =

92+4+28=

96+28=124prune

5x4=20kg gutui

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

4 lei = 1kg de prune.

2 lei = 1kg de gutui.