👤

12 kg de portocale costă 396 lei. Cât
costă 7 kg de portocale de același fel cu primele?​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

12kg.............396

7kg................x lei

x=396×7supra 12=231lei

Răspuns:

12kg p............ 396lei

1kg p............... 396:12=33lei

7kg p.............. 7x33=231lei