👤

vidio este egală cu 631.
11. In tabelul alăturat este prezentată oferta unui aprozar
pentru cateva produse
12.
Produs Pretul/1 kg
Roşii 5 lei
Castraveti 3 lei
Fasole lată 12 lei
Căpsuni 6 lei
Calculaţi suma de bani necesară achiziţionării a 3 kg
de roşii, 2 kg de castraveti, 2 kg de fasole lată şi 3 kg
de căpşuni.​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

3kg rosii=3x5=15 lei

2kg castraveti=2x3=6 lei

2kg fasole lata=2x12=24 lei

3kg capsuni=3x6=18 lei

Suma totala=15+6+24+18=15+24+24=15+48=64 lei