👤

Recapitulle
I Stiind că 18k
Stiind că 18 kg de mere costă 54 de lei, cât costă 5 kg de mere, de acelaşi fel?​


Răspuns :

54:18=3 lei ( costă 1 kg de mere )

5×3=15 lei ( costă 5 kg mere )

Răspuns:

54:18=3 lei costa 1 kg

3×5=15 lei costa 5 kg