👤

știind că 18 kg de mere costă 54 RON Cât costă 5 kg de mere de același fel​

Răspuns :

Răspuns:

aplicam regula de trei simpla

18 kg mere.............54 RON

5kg mere.....................x

----------------------------------------

x=5·54:18=15 RON

sau

54:18=3 lei costa un kg de mere

3·5=15 lei costa 5 kg de mere

Răspuns:

5 kg mere ............ 15 ron

Explicație pas cu pas:

Această problemă se rezolva prin metoda reducerii la unitate.

18 kg mere .......... 54 ron

5 kg mere .......... ? ron

54 : 18 = 3 ron ( costă un kg mere )

5 × 3 = 15 ron ( costă 5 kg mere )

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari