Răspuns :
Răspuns:
aplicam regula de trei simpla
18 kg mere.............54 RON
5kg mere.....................x
----------------------------------------
x=5·54:18=15 RON
sau
54:18=3 lei costa un kg de mere
3·5=15 lei costa 5 kg de mere
Răspuns:
5 kg mere ............ 15 ron
Explicație pas cu pas:
Această problemă se rezolva prin metoda reducerii la unitate.
18 kg mere .......... 54 ron
5 kg mere .......... ? ron
54 : 18 = 3 ron ( costă un kg mere )
5 × 3 = 15 ron ( costă 5 kg mere )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.