Răspuns :
Metoda comparatiei:
30 kg p. ....................18 kg m. .................234 lei /×3
8 kg p. ....................27 kg m. ................129 lei /×2 ⇒
90 kg p ....................54 kg m ...................702 lei
18 kg p ....................54 kg m ...................258 lei scadem relatiile:
................................................................................
74 kg p .................... / ....................444 lei ⇒
Costul unui kg de piersici: 444:74=6 (lei)
Costul a 27 kg mere: 129-8×6=129-48=81 (lei)
Costul unui kg de mere: 81:27=3 (lei)
R. 6 lei; 3 lei.
Sper ca te-am ajutat! :*
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.