Răspuns :
Răspuns:
a)2lei
b)4lei
c)4 caiete de desen
Explicație pas cu pas:
a) (3 caiete de desen+2 caiete de mate)-(2 caiete de desen+2 caiete de mate)=1 caiet de desen
acum înlocuim
12 +2 lei (3 caiete de desen+2 caiete de mate) - 12 lei (2 caiete de desen+2 caiete de mate)=2 lei (1 caiete de desen)
1 caiete de desen =2 lei
b) 12 lei (2 caiete de desen+2 caiete de mate) - 4 lei (două caiete de desen)= 8 lei (2 caiete de mate)
1 caiete de mate= 8 lei ÷2 =4 lei
c) 9 lei luam cel mai ieftin caiet și îl integrăm in 9 lei 2lei+2lei+2lei+2 lei =8 lei
5 caiete nu se poate pt ca ar fi mai mult de 9 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.