👤

3 kg de mere costă 12 lei 1 kg de mere de același cantitate costă ..lei​

Răspuns :

Răspuns:

3 kg=12 lei

1kg= 12:3=4 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3kg mere -----12 lei

1 kg mere -----x lei

x = 12 × 1 : 3

x = 12 : 3

x = 4 lei costă un kg

Sau

Cât costa un kg de mere?

12 : 3 = 4 lei