Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3kg mere -----12 lei
1 kg mere -----x lei
x = 12 × 1 : 3
x = 12 : 3
x = 4 lei costă un kg
Sau
Cât costa un kg de mere?
12 : 3 = 4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.