Răspuns :
avand in vedere ca avem mase din fiecare reactant , inainte de calcule verificam care dintre cei doi este unul in exces, iar fata de el vom face restul de calcule.
3,06 g a g m g
AgNO3 + NaCl --> AgCl + NaNO3
170 58,5 143,5
AgNO3 = 3,06/170 = 0,018
NaCl = 1,17/58,5 = 0,02
observam ca NaCl este putin in exces.... deci calculele le facem fata de AgNO3
a = 3,06x58,5/170 = 1,053 g NaCl
1,17 g NaCl ....................... 100% impur
1,053 g .............................. x% pur
= 90%
=> m = 3,06x143,5/170 = 2,583 g precipitate
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.