👤

in data de 14.03.2018 banca nationala a Romaniei afizeasa un curs de 4,6622 lei pentru un euro.O persoana la salariu in martie de 3729,76 de lei care ar fi salariul sau in euro? alta problema pentru 20 de kg visine platesc 92 de lei ce cantitate s-ar cumpara de 133,40 lei

Răspuns :

4,6622 lei  .................1 euro    

3729,66 lei ..................x euro  

x = 3729,66  x 1 : 4,6622 = 800 Euro

a doua problema...

    92 lei ....................20 kg

 133,40 ......................x  

x = 133,40 x 20 : 92 =  29 kg  

poti sa calculezi si astfel

1 kg de visine costa 92 : 20 =  4,6 lei

de 133,40 lei poti cumpara  133,40 : 4,6 = 29 kilograme

4, 6622 lei = 1 euro

3729, 76 lei = 3729, 76 : 4, 6622 = 800 euro

20 kg de vişine.......92 lei

X kg de vișine.........133, 4 lei

X = 20 × 133, 4 : 92

X = 2668 : 92

X = 29 kg de vişine

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari