Răspuns :
4,6622 lei .................1 euro
3729,66 lei ..................x euro
x = 3729,66 x 1 : 4,6622 = 800 Euro
a doua problema...
92 lei ....................20 kg
133,40 ......................x
x = 133,40 x 20 : 92 = 29 kg
poti sa calculezi si astfel
1 kg de visine costa 92 : 20 = 4,6 lei
de 133,40 lei poti cumpara 133,40 : 4,6 = 29 kilograme
4, 6622 lei = 1 euro
3729, 76 lei = 3729, 76 : 4, 6622 = 800 euro
20 kg de vişine.......92 lei
X kg de vișine.........133, 4 lei
X = 20 × 133, 4 : 92
X = 2668 : 92
X = 29 kg de vişine
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.