Răspuns :
Metoda comparației
7 kg de portocale.......3 kg de banane.......59 lei | × 3
3 kg de portocale.......7 kg de banane.......57 lei | × 7
21 kg de portofoliu........9 kg de banane........177 lei
21 kg de portocale........49 kg de banane........399 lei
----------------------------.........40 kg de banane.........222 lei
1 kg de banane........222 : 40 = 5, 55 lei
7 kg de portocale........3 × 5, 55 = 16, 65 kg de banane........59 lei
7 kg de portocale........59 - 16, 65 = 42, 35 lei
1 kg de portocale........42, 35 : 7 = 6, 05 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.