👤

Dacă 8kg de portocale costa 32 lei cât costa 3kg de portocale de aceeași calitate? ajutați-mă din inima mea ca nu o știu deloc pe aceasta​

Răspuns :

32 : 8 = 4 lei - costă un kg de portocale

4 × 3 = 12 lei - costa 3 kg de portocale

Răspuns:

32:8=4 lei costa un kg de portocale

3·4=12 lei costa 3 kg de portocale

______________

8kg.......32 lei

3kg.............x

----------------------

x=32·3:8=12 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari