Răspuns :
Răspuns:
4 lei mandarinele, 8 lei strugurii
Explicație pas cu pas:
3 kg struguri.....5 kg mandarine.....44 lei
5 kg struguri.....10 kg mandarine.....80 lei
Înmulțim primul rând cu 2 ca numărul de mandarine să fie aceelași.
6 kg struguri.....10 kg mandarine.....88 lei
5 kg struguri.....10 kg mandarine..... 80 lei
6 - 5=1(diferenta de struguri)
88-80=8(diferenta de lei)
Un kg de struguri este 8 lei
8×5=40(5 kg de struguri)
80 - 40=40(10 kg de mandarine)
40:10=4(lei un kg de mandarine)
Un kg de mandarine este 4 lei
Aceasta problemă e chiar simplă, acum te-am ajutat eu dar data viitoare sper că o vei putea face și singur!
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 kg Struguri + 5 kg Mandarine = 44 lei
5 kg struguri + 10 kg Mandarine = 80 lei
daca inmultim prima ecuatie cu -2 si o adunam cu a doua ecuate, vom avea:
-6kg Struguri - 10 kg Mandarine = - 88 lei
5kg Struguri +10 kg Mandarine = 80 lei
-------------------------------------------------------(+)
-1 kg Struguri = -8 => 1kg struguri=8 lei
5 kg Mandarine = 44 - 3*8
5 kg Mandarine = 44-24
5kg mandarine = 20 => 1 kg mandarine = 4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.