👤

Pentru 3 kg de mere și 4 kg de pere s au plătit 27,5 lei . Știind ca prețul unui kg de pere este dublul prețului unui kg de mere , aflați cât costa un kg de pere

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 kg mere ....... 4 kg pere .............. 27,5 lei

M = pretul unui kg de mere

P = pretul unui kg de pere

3M + 4P = 27,5

P = 2M

M = P/2

3P/2 + 4P = 27,5

3P/2 + 8P/2 = 27,5

11P/2 = 27,5

P = 27,5*2/11 = 5 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari