Răspuns: 2 lei
Explicație pas cu pas:
1. Cat au costat merele?
2x3=6lei
2. Cat au costat prunele?
4x1,5=6lei
3.Cate kg de fructe s-au cumparat?
2+4=6kg
4.Cat au costat toate fructele in total?
6+6=12lei
5.Cat a costat in medie 1 kg de fructe?
12:6=2 lei