👤

două pixuri și trei caiete costa 13 RON dacă trei pixuri costă cât două caiete Aflați cât costă un pix și un Cât costă un caiet cu tot cu rezolvare Vă rog din tot sufletul .Promit ca dau coroana repedeeee​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Metoda algebrică

notez prețul unui pix cu p şi prețul unui caiet cu c.

2p+3c=13/×2

3p=2c/×3

4p+6c=26

9p=6c

4p+9p=26

13p=26

p=26÷13

p=2

c=(13-2×2)÷3

c=(13-4)÷3

c=9÷3

c=3 sau

c=(3×2)÷2

c=6÷2

c=3

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari