👤

componente ale unui proiect didactic​

Răspuns :

Componentele unui proiect didactic:

Data:

Clasa:

Aria curriculară:

Disciplina:

Titlul:

Tipul lecţiei:

Competenţe generale( ob. fund.):

Competenţe specifice( ob. operaţionale):

a. - cognitive:  - nivel minim;

    (patru         - nivel mediu;

   suficient)    - nivel maxim;

b.- afective;

c. - psihomotorii;

Resurse:

r₁- Bibliografice: - oficiale;

                          - metodico-didactice.

r₂- Metodologice:- metode şi procede;

                            - mijloace de învăţământ;

                            - forme de organizare.

r₃- temporale: - 50';

                      - a câta lecţie este din unitatea de învăţare.

Obs. Se poate realiza ,, Sinteza proiectului" :

                                      1. Ob. cog.

                                     2. Sarcina ob. cog.;

                                     3. Itemul ob. cog.-evaluare..

         Se poate realiza ,, axa lecţiei" pe fiecare verigă a ei.

Scenariul didactic

1. după model: CEAPDOFERT-10 verigi (secundă pe

                                                  secundă eşti în asemenea

                                                 gândire de proiect);

                       1. Captarea şi orientarea atenţiei; 2'

                      2. Enunţarea obiectivelor; 2'

                      3. Actualizarea cunoştinţelor; 4'

                      4. Prezentarea conţinutului predării; 4'

                      5. Dirijarea învăţării; 16'

                      6. Obţinerea performanţei; 8'

                      7. Feedback-ul; 4'

                      8. Evaluarea; 6'

                      9. Retenţia; 2'

                     10. Transferul: 2' - intern;

                                                 - extern.

2. după model: ERR- trei verigi în abordarea proiectului.

                        1. Evocare:- 15'

                       2. Realizarea sensului:- 25'

                      3. Reflecţie: 7-10'

Obs. - Pentru o proiectare eficientă TREBUIE văzut

          şi-nţeles fiecare obiectiv propus pe nivel minimal,

          mediu, maximal.

        - Esenţial este CEEA CE FOLOSEŞTE elevul DUPĂ       .                  .         Î NCHIDEREA UŞII de la CLASĂ şi DESCHIDEREA UŞII de         .               la ŞCOALĂ spre pasul imediat următor,  spre viaţă.