Răspuns :
Răspuns: 1 creion = 3 lei , 1 caiet = 5 lei
Explicație pas cu pas:
3 creioane si 2 caiete costa 19 lei
inmultim cu 2 :
6 creioane si 4 caiete costa 19 x2 = 38 lei
5 creioane si 4 caiete costa 35 lei ( scadem din cea de deasupra)
-----------------------------------------------------------------
1 creion si 0 caiete costa 3 lei
3 creioane costa 3 x 3 lei = 9 lei
2 caiete costa 19 lei - 3 creioane = 19 - 9 = 10 lei
1 caiet costa 10 lei : 2 = 5 lei
proba : 3 x 3 + 2 x 5 = 9 + 10 = 19 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.