👤

Un elev cumpara 20 de carti si 12 dictionare pentru care plateste 167,5 lei Alt elev cumpara 6 carti si 4 dictionare de acelasi fel ,pentru care plateste 52,5 lei. Care este pretul unui dictionar ? Cat codta 2 carti si 5 dictionare?​

Răspuns :

20 cărți ...... 12 dicționare ... 167,5 lei

6 cărți ....... 4 dicționare ... 52,5 lei/×3

----------------------------------------------------

20 cărți ...... 12 dicționare ..... 167,5 lei

18 cărți ...... 12 dicționare ..... 157,5 lei

----------------------------------------------------

2 cărți .................................... 10 lei

o carte .......... 10 lei :2 = 5 lei

6 cărți ......... 5 lei × 6=30 lei

4 dicționare ...... 52,5 lei - 30 lei = 22,5 lei

un dicționar ...... 22,5 :4 = 5,625 lei

5 dicționare ...... 5,625×5=28,125 lei

Răspuns :

un dicționar costă 5,625 (lei)

2 cărți costă : 5 lei×2=10 (lei)

5 dicționare costă : 5,625 lei×5=28,125 (lei) = 29,25 lei

2 cărți + 5 dicționare = 10 lei +29,25 lei =

=39,25 (lei)