Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
x=1kg biscuiti=3,45 lei
y=1 kg portocale=3,45+2,8=6,25 lei
16x=3,45×16=55,2 lei din vanzarea biscuitilor
12,4×6,25=77,5 lei din vanzarea portocalelor
S-a incasat ma mult din vanzarea portocalelor: 77,5-55,2=22,3 lei
Explicație pas cu pas:
pai mai intai afli suna incasata de la biscuiti: 16x3,45=55.2 lei. acum afli pretul unui kg de portocale: 2.8+3.45=6.25. afli apoi suma pe toate kg de portocale: 12.4x6.25=77.5 lei. si ca sa afli cu cat s a incasat mai mult faci scaderea 77.5-55.2= 22.3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.