Răspuns :
Explicație pas cu pas:
2k mere +3k banane = 26 lei
3k mere costa cat 2k banane si daca dublez obtin ca 6k de mere costa cat 4k de banane
daca iau de 3 ori 2k de mere si 3k banane voi lua deci 6k mere si 9k banane si vor costa 3 ori 26 = 78 lei
dar 6 k mere costa cat 4 k banane, deci pot lua de 78 lei in loc de mere banane si voi da 78 lei pe 4 k banane plus 9k banane, deci de 78 lei iau 13k banane si atunci 1k de banane costa 78 impartit la 13 = 6 lei
3k mere costa cat 2k banane adica 2ori 6=12lei, deci 1k de mere costa 12 impartit la 3 = 4lei
raspuns final, 1kg mere = 4 lei, 1k banane =6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.