👤

o carte costă de patru ori mai mult trebuie cu date cu întrebări​

O Carte Costă De Patru Ori Mai Mult Trebuie Cu Date Cu Întrebări class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Carte=32 lei

Carte=4 caiete  

Cat costa un caiet?      

un caiet=32lei:4=8 lei

Cat a platit Mircea pentru o carte?

A platit 32 lei

Cat a platit Mircea pentru 3 caiete?

3 caiete=3×8=24 lei

Cat a platit Mircea in total?

32lei+24 lei=56 lei

Răspuns:

sper că te-am ajutat. Daca ai vreo nelămurire da-mi mesaj aici și o să revin

Vezi imaginea BOGDAN986