👤

1 kg de cirese este de trei ori mai scump decat 1 kg de morcovi, adica Sofia plateste mai mult cu 6 lei. Aceasta are 100 lei.
Afla cati lei ii raman Sofiei dupa ce cumpara 2 kg de cirese ;i 2 kg de morcovi.


Răspuns :

Cat costa un 1kg de cirese?

6×3=18

Cat plăteste Sofia pentru 2 kg de cirese?

18lei×2kg=36lei

Cat plăteste Sofia pentru 2 kg de morcovi?

6lei×2kg=12lei

Cati bani iî raman Sofiei?

100lei-36lei-12lei=52lei

Sper ca te-am ajutat

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari