👤

6kg de mere costa 15 lei .Cat costa 15kg de mere

Răspuns :

6 kg......15 lei

15 kg....x lei

x= (15•15)/6= 225/6= 37,5 lei

Salut,

Poza conține rezolvarea.

Vezi imaginea АНОНИМ