👤

puteti sa ma ajutati​

Puteti Sa Ma Ajutati class=

Răspuns :

1. Care este costul a 6 kilograme de mere, daca pretul unui kilogram este de 5 lei.

Rezolvare: 6kg × 5lei=30 lei

Raspuns: 6 kilograme de mere costa 30 lei.

2. Care este pretul unui kilogram de pere, daca s-au cumparat 4 kilograme de pere care au costat 28 lei.

Rezolvare: 28 lei :4kg = 7lei.

Raspuns: Pretul unui kg de pere este de 7 lei.

Sper ca te-am ajutat!!! ;)

Coronita?