Răspuns :
6 lăzi mere= 60 lei + 4 lăzi cu mere
6 lăzi cu mere- 4 lăzi cu mere=60 lei
2 lăzi cu mere=60 lei
1 ladă cu mere=60 lei :2=30 lei
Răspuns: 30 lei
Explicație pas cu pas:
Reprezint grafic pretul lazilor
l------l → pretul unei lazi cu mere
l------l------l------l------l------l------l → pretul celor 6 lazi cu mere
l------l------l------l------l[__ 60 _] → diferenta de pret dintre 6 lazi si 4 lazi
60 : 2 = 30 lei costa o lada cu mere
______________________________
Verific: 6 × 30 lei - 4 × 30 lei = 180 lei - 120 lei = 60 lei → diferenta
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.