[tex]metoda \: comparatiei[/tex]
4 DVD-uri experimente....5 DVD-uri texte ştiințifice....187 lei
4 DVD-uri experimente....7 DVD-uri texte ştiințifice....217 lei
________________________________________
un DVD experimente=?; un DVD texte ştiințifice=?
Scădem din a doua relație prima relație.
/..................2 DVD-uri texte ştiințifice..........30 lei
30 lei÷2=15 (lei costă un DVD cu texte ştiințifice)
15 lei×5=75 (lei costă un DVD cu texte ştiințifice)
187 lei-75 lei=112 (lei costă 4 DVD-uri cu experimente)
112 lei÷4=28 (lei costă un DVD cu experimente)