👤

3 kg pere costa cat 6 kg mere.Ptr. 7 kg de pere s-au platit 28 lei.Cat costa 1 kg mere?​

Răspuns :

Daca 7 kg pere sunt 28 de lei un kilogram este 28:7=4lei

Daca 3 kg pere=6 kg mere=>4lei/kg×3kg=12lei 3 kg pere=>6kg mere=tot cu 12 lei=>1 kg mere egal cu 12:6=2lei

3 kg pere = 6 kg mere

7 kg pere = 28 lei

1 kg pere = 28 : 7 = 4 lei

3 kg pere = 3 × 4 = 12 lei

12 lei = 6 kg mere

6 kg mere = 12 lei

1 kg mere = 12 : 6 = 2 lei