Răspuns :
KCl
M=39+35,5=74,5 ------> 74,5g/moli
HCl
M=1+35,5=36,5------>36,5 g/moli
KOH
M=39+16 + 1=56------> 56g/moli
CuSO4
M=64 +32+64=160------->160g/moli
NaNO3
M=23 +14+48=85------>85g/moli
Na2CO3
M=46+12+48=106------>106g/moli
Al2O3
M=54 +48=102 ------> 102g/moli
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.