Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
32 kg de banane ........ 86 kg de portocale ........ 536 lei l x 3
96 kg de banane ........ 52 kg de portocale ........ 784 lei
_____________________________________________
96 kg de banane ......... 258 kg de portocale ...... 1 608 lei
96 kg de banane ........ 52 kg de portocale ........ 784 lei
______________________________________________scad relatiile
/ 206 kg de portocale ......... 824 lei
1) Cat costa un kg de portocale ?
824 lei : 206 = 4 lei costa un kg de portocale
______________________________________________
32 kg de banane ........ 86 kg de portocale ........ 536 lei
536 lei - 86 x 4 lei = 536 lei - 344 lei = 192 lei costa 32 kg de banane
2) Cat costa un kg de banane ?
192 lei : 32 lei = 6 lei costa un kg de banane
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.