Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
12 kg mere ....... 10 kg banane ....... 98 lei
6 kg mere ........... 7 kg banane ....... 59 lei (x 2)
____________
12 kg mere ....... 10 kg banane ....... 98 lei
12 kg mere .........14 kg banane ....... 118 lei
Pe a doua linie avem 4 kg banane in plus care costa 118 - 98 = 20 lei
1 kg banane 20 : 4 = 5 lei
10 kg banane 5 x 10 = 50 lei
12 kg mere 98 - 50 = 48 lei
1 kg mere 48 : 12 = 4 lei
12 kg mere....10 kg banane....98 lei
6 kg mere.....7 kg banane....59 lei | × 2
12 kg mere....10 kg banane....98 lei
12 kg mere....14 kg banane....118 lei
---------------....4 kg banane....20 lei
1 kg banane....20 : 4 = 5 lei
12 kg mere....10 × 5 = 50 lei....98 lei
12 kg mere....98 - 50 = 48 lei
1 kg mere....48 : 12 = 4 lei
6 kg mere.....7 kg banane....59 lei | × 2
12 kg mere....10 kg banane....98 lei
12 kg mere....14 kg banane....118 lei
---------------....4 kg banane....20 lei
1 kg banane....20 : 4 = 5 lei
12 kg mere....10 × 5 = 50 lei....98 lei
12 kg mere....98 - 50 = 48 lei
1 kg mere....48 : 12 = 4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.