👤

4kg de zahar si 3 kg de faina costa 13800lei 4 kg de de zahar si 5 kg de faina costa 17400 cat costa 1 kg de zahar si 1 kg de faina?

Răspuns :

4×a+3×b=13800

4×a+5×b=17400

17400-13400=3600

3600:2=1800 1kg faina

4×a+3×1800=13800

4×a+5400=13800

4×a=13800-5400

4×a=8400

a=8400÷4

a=2100 1 kg zahar