Răspuns :
Notam cu f pretul unei farfurii si cu c pretul unei cani.
3×f= 4×c
4×f + 16×c= 16000
16×c= 4×4×c= 4×3×f=12×f
4×f + 12×f = 16000
16×f= 16000
f= 1000
c= 3×f÷4= 3×1000÷4=3000÷4=750
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 farfurii costa cat 4 cani
6 farfurii ................ 8 cani
9 farfurii ............... 12 cani
12 farfurii ............. 16 cani
_______________________
4 farfurii ....... 16 cani ....... 16 000 lei
4 farfurii + 12 farfuri = 16 000 lei
16 000 lei : 16 = 1 000 lei costa o farfurie
________________________________
3 farfurii = 3 x 1 000 = 3 000 lei
3 000 lei : 4 = 750 lei costa o cana
____________________________
verific: 4 x 1 000 lei + 16 x 750 lei = 4 000 + 1 200 = 16 000 lei
________________________________________________________
sau mai simplu
4 farfurii ......... 16 cani ........... 16 000 lei l impart relatia la 4
__________________________________
o farfurie ......... 4 cani ........... 4 000 lei
o farfurie + 3 farfurii = 4 000
4 000 : 4 = 1 000 lei costa farfuria
( 3 x 1 000 ) : 4 = 3 000 : 4 = 750 lei costa cana
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.