👤

Un kilogram de cozonac costa cât 3 kilograme de de bezele. Maria cumpără4 kg de bezele si un cozonac de 2 kg, plătind în total 70 de lei. Cat costa 1 kg de cozonac? Dar un kg de bezele?
Metoda comparației prin înlocuire.
Mulțumesc!


Răspuns :

Ai în poză ! .........

Vezi imaginea KIRINA
1 kg cozonac = 3 kg bezele

4 kg bezele....2 kg cozonaci....70 lei

4 kg bezele....6 kg bezele.....70 lei

10 kg bezele....70 lei

1 kg bezele....70 : 10 = 7 lei

7 × 4 = 28 lei....2 kg cozonaci....70 lei

2 kg cozonaci.....70 - 28 = 42 lei

1 kg cozonac....42 : 2 = 21 lei