Răspuns :
6 kg piersici + 8kg mere costa 54 lei,6 kg piersici + 10kg mere costa 60 lei.
Rezolvare
2 kg mere costa 6 lei
1 kg mere costa 3 lei
3 lei ori 8 kg =24 lei 8 ķģ mere
54 lei - 24 lei = 30 lei 6 kg piersici
30 lei :6 kg =5 lei 1 kg piersici
Rezolvare
2 kg mere costa 6 lei
1 kg mere costa 3 lei
3 lei ori 8 kg =24 lei 8 ķģ mere
54 lei - 24 lei = 30 lei 6 kg piersici
30 lei :6 kg =5 lei 1 kg piersici
Problema
Şase kg de piersici şi 8 kg de mere costă 54 lei, iar 6 kg de piersici şi zece kg de mere costă 60 lei. Aflați prețul unui kg de piersici şi prețul unui kg de mere.
Rezolvare
6 kg piersici.....8 kg mere.....54 lei
6 kg piersici.....10 kg mere.....60 lei
------------------.....2 kg mere....6 lei
1 kg mere....6 : 2 = 3 lei
6 kg piersici....8 × 3 = 24 lei....54 lei
6 kg piersici....54 - 24 = 30 lei
1 kg piersici....30 : 6 = 5 lei
Şase kg de piersici şi 8 kg de mere costă 54 lei, iar 6 kg de piersici şi zece kg de mere costă 60 lei. Aflați prețul unui kg de piersici şi prețul unui kg de mere.
Rezolvare
6 kg piersici.....8 kg mere.....54 lei
6 kg piersici.....10 kg mere.....60 lei
------------------.....2 kg mere....6 lei
1 kg mere....6 : 2 = 3 lei
6 kg piersici....8 × 3 = 24 lei....54 lei
6 kg piersici....54 - 24 = 30 lei
1 kg piersici....30 : 6 = 5 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.