👤

Dacă 8 kg de pere costă 24 RON atunci 4 kg de pere de aceeași calitate costă...lei

Răspuns :

Răspuns:

x = 12 lei

Explicație pas cu pas:

8 kg pere ..... 24 lei

4 kg pere ..... x lei

x = ( 4 x 24 ) / 8

x = 96 / 8

x = 12 lei

24:8=3 lei un kg de pere
3×4=12 lei 4 kg pere