👤

intr-un magazin de mobila 6 fotilii si 2 scaune costa 2700 lei, iar 3 fotlii si 4 scaune costa 1800 lei? cat este pretul unui fotoliu si al unui scaun? va rog e urgent dau corana va roggg!!

Răspuns :

Răspuns

Explicație pas cu pas:

Metoda comparatiei

6 fotolii .......... 2 scaune ......... 2 700 lei   l   x 2

3 fotolii .......... 4 scaune ......... 1 800 lei

______________________________ egalizez nr. scaune

12 fotolii ........  4 scaune ......... 5 400 lei

3 fotolii   ......... 4 scaune .......... 1 800 lei

_______________________________ scad relatiile

9 fotolii .........../......................  3 600 lei

3 600 lei : 9 = 400 lei costa un fotoliu

_________________________________

3 fotolii .......... 4 scaune ......... 1 800 lei

1 800 lei - 3 x 400 lei = 1 800 - 1 200 = 600 lei costa cele 4 scaune

600 : 4 = 150 lei costa un scaun

_________________________________

Verific:   6 x 400 lei + 2 x 150 lei = 2 400 + 300 = 2 700 lei



Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari