👤

Dacă 5 kg de banane și 10 kg de portocale costă 180000 lei, iar 7 kg de banane și 3 kg de portocale 142000 lei, cât costă 1 kg de banane? Dar 1 kg de portocale?

Metoda Comparației (Extinderi)


Răspuns :

Răspuns

5kg b + 10 kg p=180000 lei

7kg b+3 kg p=142000 lei /x3

------------------------------------------

5kg b+10kg p=180000

21 kg b+10 kg p=426000 lei

-----------------------------------------

16 kg b       =246000 lei

b=15.375 lei 1 kg de banane

5 kg b+10x15375 p=180000 lei

5 kg b=180000-153750

5b=26.250 lei un kg de banane


Explicație pas cu pas:


5 kg banane.....10 kg portocale.....180000 lei|×7
7 kg banane.....3 kg portocale.......142000 lei|×5
____________________________________
1 kg banane=? lei............1 kg portocale=? lei

35 kg banane....70 kg portocale...1260000 lei |
35 kg banane....15 kg portocale....710000 lei | -

/.................55 kg portocale....550000 lei

550000÷55=10000(lei costă un kg de portocale)
10×10000=100000 (lei costă 10 kg de portocale)
180000-100000=80000 (lei costă 5 kg de banane)
80000÷5=16000 (lei costă un kg de banane)

v:5×16000+10×10000=180000
80000+100000=180000(convine)

7×16000+3×10000=142000
112000+30000=142000(convine)

Răspuns:16000 lei costă un kg de banane
10000 lei costă un kg de portocale


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari