👤

Pentru o cantină s-au cumpărat 525 kg de mere așezate în lădițe la fel de mari. Cele 30 kg de mere dintr-o ladă costă 90 de lei. Câți lei au costat merele cumpărate pentru cantină?

Răspuns :

525:30=17,5
17,5x90=1575 lei

Răspuns

1575 lei

Explicație pas cu pas:

90 : 30 = 3 lei costa un kg de mere

525 x 3 =1575 lei costa toate merele