Răspuns
Explicație pas cu pas:
m+p=96 kg
p=3m
înlocuim p cu 3m
avem
m+p=96
m+3m=96
4m=96
m=96:4
m=24 kg (mere)
înlocuim cu m cu 24
avem
m+p=96
24+p=96
p=96-24
p=72 kg (pere)
24m+2x72m=336
24m+144m=336
168m=336
m=336:168
m=2 lei (costa un kg de mere)
p=2x2=4 lei (costa un kg de pere)