👤

La un supermarket sau adus prima săptămână 2 saci cu câte 14 kg de cartofi în a doua săptămână o cantitate cu 48 kg mai mare decât în prima săptămână iar în a treia o cantitate egala cu primele doua săptămâni la un loc stind ca sa vandut întreaga cantitate și ca 1 kg de cartofi costa 4 lei afla cati lei sau incasat

Răspuns :

1. Câte kg s-au adus în prima săptămână ?

2×14=28

2. Cate kg s-au adus în a doua săptămâna ?

38+48=86

3. Câte kg s-au adus în a treia săptămână ?

28+86=114

5. Câte kg s-au vândut în cele trei săptămâni ?

28+86+114=228

6. Câți lei s-au încasat după vânzarea kg de cartofi ?

228×4=912


Răspuns : 912 lei


Sper că te-am ajutat !!!!!!!!!

Răspuns

832 lei

Explicație pas cu pas:

Prima saptamana

2 x 14 = 28 kg

A doua saptamana

28 + 48 = 76 kg

A treia saptamana

28 + 76 = 104 kg

Total

28 + 76 + 104 = 208 kg

Cost

208 x 4 = 832 lei