👤

Pls 3 si 4 repede plssssssss dau coroana


Pls 3 Si 4 Repede Plssssssss Dau Coroana class=

Răspuns :

Răspuns

Unt=5

Faina=3


Explicație pas cu pas:

U=unt

F=faina


4u+3f=29 lei

4u+5f=35 lei

0u+2f=6lei

2f= 6 lei

F = 6:2 =3 lei

3×3=9

4u+9 lei=29 lei

4u=29-9=20 lei

U=20:4=5


Sper ca te-am ajutat

Răspuns


Explicație pas cu pas:

3.      *-\  4 unt-----   -3 faina------   -29 lei

           4 unt-------5 faina--------35 lei

------------------------------------------------------------------------------

                \------------2 faina-------6 lei

               1 faina=6\2=3 lei costa 1kg de faina

inlocuim in expresia de sus

4 unt------3*3=9 lei-----------29 lei

4 unt --------29 lei - 9 lei=20 lei

1 unt=20lei\4=5 lei-costa 1 pachet de unt